Подобряване и модернизиране на образователната среда на ОУ Христо Смирненски, гр. Нова Загора

Национален план за възстановяване и устойчивост 

по Механизма за възстановяване и устойчивост,

 Стълб „Иновативна България“, 

Компонент 1 „Образование и умения“, 

Инвестиция 2 „Модернизация на образователна инфраструктура“, 

по процедура чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции 

BG-RRP-1.007 „Модернизация на образователна среда“

 

Структура за наблюдение и докладване:

Изпълнителна агенция „Програма за образование“ 

към Министерство на образованието и науката

 

Проект BG-RRP-1.007-0202 „Подобряване и модернизиране на образователната среда на ОУ "Христо Смирненски", гр. Нова Загора“

Договор за предоставяне на БФП в ИСУН 2020 

№ BG-RRP-1.007-0202-C01/ 01.02.2024 г.

 

Бенефициент по проекта: Община Нова Загора

 

Срок за изпълнение: 

начало: 05.01.2024 г. 

край: 31.05.2026 г.

 

Бюджет на проекта4 330 634,33 лв., от които:   

- размер на Европейско съфинансиране – 3 614 827,00 лв.;

- размер на Национално съфинансиране – 715 807,33 лв.

 

Описание на инвестицията:  Работи се върху подобряване на енергийната ефективност в ОУ "Хр. Смирненски" гр. Нова Загора, като предпоставка за постигане на една съвременна, безопасна и благоприятна образователна среда. 

Дейностите по проекта включват внедряване на мерки за енергийна ефективност за постигане на изискванията, заложени в енергийното обследване, чрез полагане на топлоизолация, шпакловка с укрепваща мрежа, топлоизолиране на покрива, поставяне топлоизолация на таваните и по подовете, подмяна на компрометираната дограма, поставянето на термопомпа "въздух-въздух" за отопление и охлаждане, подобряване достъпа на всеки етаж за уязвими групи от населението. 

Предвижда се монтиране на фотоволтаична система от стационарен тип с обща инсталирана мощност от 70,65 kWp. Дейностите по проекта изцяло съответстват на цел 3 от Плана за интегрирано развитие на Община Нова Загора 2021-2027 г.: „Опазване и подобряване на околната среда, съхраняване и обогатяване на културното наследство, повишаване качеството на живот и развитие на човешкия капитал.“, приоритет 9: “Подобряване на здравната, образователната, социалната и културната инфраструктура, интегриране на малцинствените групи и подобряване качеството на живот.“ и специфични цели 1 и 2, както следва: „Повишаване качеството на предлаганите услуги, рeмонт, оборудване и внедряване на мерки за повишаване на енергийната ефективност на здравната, социалната, образователната и културна инфраструктура“ и „Подобряване качеството на живот и осигуряване на подходяща инфраструктура в районите населени с малцинствени групи“. 

Със създаването на условия за равен достъп до образование чрез изграждане на благоприятна, със здравословни и качествени условия за обучение, енергийно ефективна, подкрепяща и мотивираща образователна среда, се съдейства за повишаване мотивацията за учене и самоподготовка и подобряване на образователните резултати на учениците.