В село Стоил войвода се проведе възпоменателно честване по повод 150 години от гибелта на Стоил Войвода

Submitted on Ср., 13.05.2026 - 11:32

По повод 150 години от гибелта на легендарния хайдутин Стоил войвода, в село Стоил войвода се проведе тържествено възпоменателно честване, организирано от кметството, Община Нова Загора и местната общност. Събитието събра жители и гости, които дойдоха да почетат паметта на на един от героите на България и сведоха глави в знак на признателност пред делото и саможертвата му.
Сред официалните гости бяха кметът на Община Нова Загора Галя Захариева, заедно с екипа си, както и кметския наместник на с. Близнец Димитър Димитров, общински съветници, кметове на населени места,  и представители на обществени и културни институции.
Бяха поднесени и положени венци и цветя пред паметника на знаменития хайдутин Стоил войвода и костницата му. 
Тържеството започна с изпълнения на тъпан и гайда, а водещият припомни величието на Стоил войвода и неговата саможертва в името на свободата на България.
Кметът на село Стоил войвода Минка Попова приветства присъстващите и подчерта значението на паметта и преклонението пред героите, оставили светла диря в българската история. В словото си тя отбеляза, че жителите на селото пазят с чест името и делото на своя именит закрилник и предават тази памет на младите поколения.
Поздрав към присъстващите отправи и кметът на Община Нова Загора Галя Захариева. В своето слово тя акцентира върху силата на българския дух, върху дълга да помним и почитаме героите си и подчерта, че свободата е завет, който всяко поколение трябва да пази достойно.
В програмата участие взеха учениците от ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ – село Стоил войвода, Певческа група „Зорница“ при  НЧ „Искра – 1875” с. Стоил войвода, Женска фолклорна група "Тунджа пее" при  НЧ „Петко Енев – 1932” с. Баня, Певческа група „Събранки“ при НЧ „Светлина - 1932” село Събрано и ФГ „Мъжки глас“ при НЧ „Напредък-2001“ гр. Нова Загора.
Със своите изпълнения те превърнаха вечерта в истински поклон пред делото на войводата и българския фолклорен дух.
Особено вълнуващ момент бе историческата възстановка, представена от Регионален клон „Традиции“, която върна присъстващите към драматичните събития от 1876 година и борбата за свобода.
Финалът на честването бе белязан от факелно шествие и изпълнението на песента „Българийо“, под чийто звуци всички присъстващи отдадоха почит към паметта на Стоил войвода и героите на България.
С едноминутно мълчание и думите „Чест и слава на Стоил войвода! Вечна памет на героите на България!“ завърши възпоменателната вечер, изпълнена с признателност, родолюбие и преклонение пред героичното минало на България.