Проведе се четвъртото издание на „Празник на самардалата“

Submitted on Съб., 25.04.2026 - 20:36

На 25 април 2026 г. Нова Загора отново се превърна в кулинарна столица на Тракия. Центърът на града стана сцена на най-вкусния и зелен празник в местния календар – „Празник на самардалата“. Събитието, организирано от Община Нова Загора, събра стотици жители и гости, обединени от аромата на детството и живата българска традиция.
Празникът бе открит от кмета на Община Нова Загора – г-жа Галя Захариева. В своето приветствие тя подчерта, че самардалата не е просто подправка, а символ на местната идентичност и онази „щипка магия“, която прави трапезата ни единствена по рода си.
Голямата атракция на деня бе специалният гост и председател на журито – легендарният кулинар Ути Бъчваров. Пред очите на събралото се множество, сред пушек и жар, той приготви цяло прасенце, „насолено“ майсторски със самардала. Ути не само демонстрира завидни умения с „най-големия черпак“, но и допринесе за доброто настроение с неподражаемата си усмивка. В тежката задача по оценяването на кулинарните шедьоври му помагаха членовете на журито: г-жа Галя Захариева и общинският съветник Георги Николов.
Кулинарната изложба-конкурс представи невероятно разнообразие от ястия. В надпреварата се включиха рекорден брой участници, които доказаха, че въображението няма граници:
•    Читалища и клубове: НЧ „Д. П. Сивков - 1870“ (гр. Нова Загора), читалищата и пенсионерските клубове от селата Асеновец, Брястово, Богданово, Бял кладенец, Дядово, Езеро, Загорци, Каменово, Кортен, Любенец, Коньово, Любенова махала, Млекарево, Прохорово, Пет могили, Полско Пъдарево, Новоселец, Омарчево, Питово, Радево, Стоил войвода, Събрано, Съдиево и Съдийско поле.
•    Образователни институции: Сърцатите кулинари от СУ „Христо Ботев“, ПГ по селско стопанство (гр. Нова Загора), ДГ „Мечтатели“ (с. Любенец) и ДГ „Звездица“ (с. Съдийско поле).
Паралелно с кулинарията, търговското изложение изкушаваше посетителите с ароматните подправки на „Деми-Елена Андреева 61“, Пивоварна „Трима и Двама“, котелски хляб от „КХ – 2023“, пекарна „Манна“, дървени изделия от Лясковец и Николаево. пресните зеленчуци и местни млечни и месни деликатеси.
Празникът бе истински триумф на народното изкуство. Сцената оживя под ритъма на танците и силата на народната песен, представени от:
•    Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Загорчета“ с ръководител Ивелин Иванов;
•    Танцова школа „All steps” с ръководители Павлина и Стоян Петрови;
•    Танцов състав „Балига“ (с. Кортен) с ръководители Николета Колева и Димитър Мангъров;
•    Клуб „Купонджии“ (гр. Нова Загора) с ръководител Стефан Коев.
Особено вълнение предизвикаха талантливите гласове от Клас „Народно пеене“ при ОШИ „Илия Аврамов“ към НЧ „Диньо П. Сивков – 1870“ с ръководител Велина Стайкова. Своите солови изпълнения представиха младите надежди: Мария Христова, Йоана Колева, Мадлен Зинова, Дария Господинова и Мартина Иванова.
Важен акцент в събитието бе присъствието на академичната общност. Студенти и преподаватели от Факултет „Техника и технологии“ – Ямбол (Тракийски университет – Стара Загора) демонстрираха, че науката и хранителните технологии са бъдещето на традициите.
Празникът завърши с емоционално награждаване. Журито отличи най-впечатляващите ястия, но голямата награда за всички бе споделената радост. За пореден път Нова Загора доказа, че когато общността е обединена от любов към корените, се раждат незабравими преживявания.