От високите технологии до традициите: СУ „Христо Ботев” и ПГСС посрещнаха министъра на образованието

Submitted on Вт., 23.04.2026 - 13:22

На 22 април, когато светът отбелязва Деня на Земята, СУ „Христо Ботев“ в Нова Загора даде начало на нов етап в своето над век и половина развитие. С официална церемония училището откри своя високотехнологичен STEM център „Знание за бъдещето“ – пространство, в което науката, технологиите и природата се срещат, за да вдъхновяват следващото поколение откриватели.
Събитието събра множество официални гости, сред които министърът на образованието и науката проф. Сергей Игнатов, кметът на Община Нова Загора Галя Захариева и нейният екип, началникът на РУО-Сливен д-р Кристиана Добрева-Станкова и експерти от управлението, началникът на кабинета на министъра Мария Петкова, директори на учебни заведения, родители и партньори.
Новата образователна среда в СУ „Христо Ботев“, на стойност близо 186 000 евро, включва три специализирани зони: „Роботика и кибер-физични системи“, „Дизайн и 3D прототипиране“ и „Природни науки“. По време на откриването учениците демонстрираха как невидимите частици изграждат материята, как програмирането създава интелигентни решения и как теорията оживява чрез експерименти.
Министър Игнатов подчерта, че българското училище успешно използва технологиите, за да стимулира „естествения интелект“ и да подготви учениците за следващата крачка в развитието на цивилизацията.
Кметът на Общината г-жа Галя Захариева поздрави екипа на училището и неговия директор г-жа Бойка Няголова за амбицията да превърнат СУ „Христо Ботев“ в лидер на модерното образование. В своето слово тя подчерта значимостта на новата придобивка:
„Инвестицията в този STEM център е инвестиция в увереността на младите хора на Нова Загора. Убедена съм, че с технологиите, които навлизат в СУ „Христо Ботев“, ще имаме още по-можещи и знаещи деца. Те ще бъдат достойни наследници на всички нас, завършили тази прекрасна гимназия. Пожелавам Ви много дръзновение и любов към всичко, което правите, скъпи колеги и мили деца!“
В рамките на посещението си в Нова Загора министърът на образованието и науката проф. Сергей Игнатов посети Исторически музей и Карановска селищна могила. Той се срещна с директора Генчо Димитров и с екипа от археолози към музея, в който се съхраняват над 40 000 фондови единици и е известен с богатите си археологически експозиции, описвани като „перлата на Тракия“.
Визитата на министър Сергей Игнатов в Нова Загора продължи и на 23 април с посещение в Професионалната гимназия по селско стопанство (ПГСС). Там министърът се запозна отблизо с богатата материална база, която подготвя кадри за регионалната икономика.
Обиколката премина през специализираните кабинети, където теорията се среща с реалния занаят. Министърът разгледа модерната учебна кухня и имаше възможността да опита хлебни изделия, приготвени на място от възпитаниците на гимназията. В учебната винарна проф. Игнатов се запозна с процеса на обучение в лозаро-винарския сектор. Гостите посетиха и училищния автосервиз, където се подготвят специалисти по селскостопанска техника, кабинета по история и др.
Посещението в ПГСС демонстрира, че професионалното образование в Нова Загора е на изключително високо ниво, съчетавайки съвременните технологии с уважение към традиционните български производства.
Община Нова Загора продължава да подкрепя своите училища в мисията им да предлагат качествено и вдъхновяващо образование, което подготвя децата за предизвикателствата на бъдещето.